Kaj je fizioterapija?
Fizioterapija je veja zdravstvene nege, ki se ukvarja z izboljševanjem telesnega gibanja, zmanjševanjem bolečin in funkcionalno rehabilitacijo po poškodbah, operacijah ali boleznih. Fizioterapevti uporabljajo različne tehnike, kot so terapevtske vaje, masaža, elektroterapija in ultrazvok, da izboljšajo gibljivost, moč in splošno telesno funkcijo pacienta.
Cilj fizioterapije je pomagati posameznikom povrniti normalno delovanje telesa in izboljšati kakovost njihovega življenja.
V fizioterapiji se uporabljajo različne tehnike, prilagojene potrebam pacienta:
Terapevtske vaje – izboljšanje gibljivosti, moči in koordinacije.
Masaža – sproščanje mišic, zmanjšanje napetosti in bolečin.
Elektroterapija – uporaba električnih tokov za lajšanje bolečin in spodbujanje celjenja.
Ultrazvok – globinska terapija za zmanjšanje vnetij in bolečin.
Manualna terapija – ročno mobiliziranje sklepov in tkiv.
Kinezio taping – trakovi za podporo mišicam in sklepom.
Vsaka tehnika se uporablja glede na specifične potrebe in stanje pacienta.
Kje fizioterapija pomaga?
Kaj je manualna terapija?
Manualna terapija je del tradicionalne in uradne medicine.
Kot že sam termin manualna terapija pove, ta način terapije zajema vrsto različnih terapevtskih tehnik, ki se izvajajo z rokami (manus – roka) in ne uporablja zdravil ali drugih invazivnih oblik zdravljenja.
Deluje na živčno-mišično-skeletni sistem s ciljem, da odpravi njegovo zmanjšano funkcijo in odpravlja bolečine. Manualna terapija se osredotoča na strukturo telesa (sklepi, kosti, mišice, ligamente, vezivna tkiva, ..).
Delo manualnega terapevta obsega pregled, postavljanje diagnoze s prognozo, izvajanje terapij in svetovanje.
Pristop je individualen in se prilagaja osebi glede na trenutno stanje.
V manualni terapiji se uporabljajo do podrobnosti dodelane ročne tehnike in definirana načela na podlagi katerih deluje, in je zato ena od najbolj varnih terapevtskih tehnik. Pristop je celostni (holističen) in išče vzrok motenj funkcije lokomotornega sistema in pri temu ne obravnava samo simptomov.
Kje manualna terapija pomaga?
Prvi posvet zajema seznanitev s težavami stranke. Med posvetom se zbirajo vsi pomembni podatki, ki lahko vplivajo na vzrok bolečine oz. problema.
Je izjemno pomemben. Sem sodi postopek sprejemanja odločitev na podlagi zbranih podatkov iz katerih se planira potek terapije. Je proces odkrivanja narave in vzroka bolečine oz. stanja stranke. Prične se s pogovorom o težavah (anamneza) in nadaljuje s kliničnim pregledom.
Pri prvemu pregledu se ocenjuje telesna drža, hoja, gibi (aktivni, pasivni). Po potrebi se izvajajo nevrološki ali ortopedski testi.
Je vrsta masaže, katera je namenjena športnikom in rekreativcom.
Kombinirajo se tehnike in prijemi s keterimi pomagamo športniku odpraviti utrujenost in pospešiti regeneracijo po treningu.
Cilj športne masaže je:
Jaz nisem “še en osebni trener”. Pri meni se med same treninge vpleta vedno terapevtsko znanje, zaradi katerega treningi postanejo bolj učinkoviti in varni.
Osebno trenerstvo pri meni vsebuje znanja in principe terapevtske in preventivne vadbe. Trening bo osredotočen na vaje za moč celega telesa, koordinacijo giba, gibljivost in stabilizacijo trupa.
Uvodni trening
Na uvodnemu srečanju se bova pogovorila o tvojih ciljih, življenskemu slogu, prehranskih in gibalnih navadah. Na podlagi informacij ti bom pripravil individualiziran program in načrt, za dosego tvojih ciljev.
Lokacija
Treningi se izvajajo v novem privatnem fitnesu Valkyrie, kjer nama je dosegljiva vsa potrebna oprema.